Koniec z użytkowaniem wieczystym
Koniec z użytkowaniem wieczystym dla budownictwa wielorodzinnego
Dnia 1 stycznia 2017 roku prawo użytkowania wieczystego przestanie istnieć – projekt ten powstał z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a dotyczy budynków wielorodzinnych. Efektem likwidacji tego specyficznego prawa podmiotowego, funkcjonującego od 1961 roku, jest to, że obecni właściciele mieszkań staną się również właścicielami gruntów, na których znajduje się blok albo kamienica. Skończą się więc podwyżki opłat z tytułu użytkowania wieczystego, z którymi właściciele mieszkań musieli zmagać się raz na kilka/kilkanaście lat i które trafiały do samorządów.
Czym jest użytkowanie wieczyste ?
To instytucja powołana na początku lat 60-tych XX wieku, która powstała w myśl zasady – grunty znajdujące się w miastach powinny należeć do państwa. Jej powołanie miało więc pozwolić na uniknięcie reprywatyzacji tych gruntów, które zostały znacjonalizowane, a także doprowadzić do rozwoju budownictwa wielorodzinnego w Polsce. Użytkowanie wieczyste trwa przeważnie 99 lat, a w szczególnych przypadkach – 40. Zanika również w przypadku rozwiązania umowy przez strony, konfuzję, czyli złączenie się praw lub w wyniku jednostronnego rozwiązania umowy.
Użytkownik takiego gruntu może samodzielnie z niego korzystać i przysługuje mu możliwość korzystania ze wszystkich obiektów, które znajdują się na terenie objętym prawem użytkowania wieczystego. Prawo do nieruchomości nie jest jednak tym samym co własność i powoduje wiele ograniczeń.
Skąd ta zmiana ?
Likwidacja użytkowania wieczystego ma na celu odciążenie właścicieli mieszkań od podnoszenia ponoszonych przez nich opłat, które ulegały ciągłym, często bardzo dużym podwyżkom. Kwota, którą uiszczają płatnicy była zależna od kilku czynników, jak wartość gruntu oraz ilość mieszkań znajdujących się w danym budynku, a wysokie podwyżki opłat z tego tytułu wynikały przede wszystkim z tego, że aktualizacja wartości nieruchomości dokonywana była zbyt rzadko. Roczne opłaty rosły nawet o 300 procent, a rekordowy wzrost miał miejsce w Warszawie i wynosił ponad 500% !
Po wejściu w życie nowej ustawy wciąż konieczne będzie dokonywanie opłat w samorządzie, jednak kwota będzie stała, a jej wysokość zostanie ustalona w momencie wejścia nowego prawa w życie.
Warto zwrócić uwagę na to, że nie zmieni się sytuacji właścicieli domów jednorodzinnych oraz obiektów komercyjnych.
Inwestowanie w nieruchomości a prawo użytkowania wieczystego
Aby nie narazić się na dodatkowe, coroczne opłaty wynikające z tytułu użytkowania wieczystego, konieczne jest zwrócenie uwagi na stan prawny gruntu. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków jednorodzinnych, w przypadku których nowe prawo nie będzie obowiązywało. Tutaj wciąż może dochodzić do gigantycznego zwiększania opłat, a szczególnie narażone na podwyżki są te nieruchomości, których wysokość opłat nie była zwiększana od dłuższego czasu. W przypadku planów zakupu warto sprawdzić czas, jaki musi upłynąć, aby użytkowanie wieczyste wygasło.
Wirtualne biuro a użytkowanie wieczyste czy podatek od nieruchomości
Aby nie narazić się w mieszkaniu prywatnym nie tylko na wizytę kontrahenta czy urzędnika, ale też na podwyżkę chociażby podatku od nieruchomości ( inna stawka dla powierzchni mieszkalnej a inna dla biurowej ) warto działalność gospodarczą czy spółkę mieć zarejestrowaną nie we własnym mieszkaniu tylko w wirtualnym biurze. Wirtualne biuro to nie tylko wirtualny adres, ale też po prostu miejsce, które faktycznie może być Twoim hubem w centrum Warszawy.
Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 23 września 2016 r.