Mieszkanie w Hiszpanii. Remedium na zagrożenia w Polsce ?
W styczniu 2017 roku zostanie zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump, obecnie
prezydent elekt, dotychczas znany przede wszystkim jako sprawny przedsiębiorca, miliarder oraz właściciel licznych
nieruchomości komercyjnych. W trakcie kampanii wyborczej jego obietnice i wypowiedzi wywoływały wiele kontrowersji
nie tylko wśród Amerykanów, ale również w środowisku międzynarodowym. Jako prezydent elekt w wielu kwestiach
złagodził ton i pokazał zdecydowanie bardziej biznesową stronę.
Co prezydentura Trumpa oznacza dla Polski ?
Jak
zabezpieczyć się na ewentualne niespodzianki ?
Sytuacja geopolityczna po wyborze Donalda Trumpa
Opinie co do postępowania przyszłego, 45. Prezydenta USA są podzielone. Część obserwatorów dostrzega w nim człowieka nieprzewidywalnego, inni zaś uważają, że jego postępowanie na najwyższym stanowisku w Stanach Zjednoczonych Ameryki będzie cechowała dyplomacja i wytrawna gra, jak przystało na doświadczonego biznesmena.
Na mapie geopolitycznej może dojść do przesunięć i zawirowań. Wielu ekspertów rokuje zbliżenie między USA a Rosją i zakończenie niemal odwiecznego konfliktu między obu państwami. W takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo pogorszenia relacji z Chinami, będącymi obecnie największymi beneficjentami tego konfliktu. Unormowanie sytuacji na linii USA-Rosja może oznaczać także zniesienie sankcji, na czym zyskają najsilniejsze kraje w Europie jak Niemcy bądź Francja, natomiast stracić mogą te mniejsze – jak Polska.
Nie jest też przesądzona sprawa Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Donald Tramp na wiecach wyborczych wielokrotnie powtarzał, że NATO nie daje Stanom Zjednoczonym nic w zamian za pomoc, którą stanowi dla innych członków NATO. W swoich wypowiedziach w czasie kampanii wyborczej wskazywał na anachroniczny charakter Traktatu. Dla Polski NATO jest natomiast gwarantem bezpieczeństwa w Europie. Obecnie raczej nie słyszy się głosów, które zwiastowałyby wycofanie USA z NATO, ale może dojść do zmian w kierunku nowej koncepcji sojuszu.
Przedsiębiorcy obawiają się także ustaleń oraz wpływu, jaki nowy prezydent będzie miał na ostateczny kształt Umowy TTIP. Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji przewiduje stworzenie strefy wolnego handlu między USA i UE. W trakcie kampanii wyborczych Donald Trump niezbyt przychylnie wypowiadał się o tym pomyśle.
Zakup mieszkania w Hiszpanii jako zabezpieczenie na przyszłość
Wiele osób w tej niepewnej sytuacji geopolitycznej Polski wybiera inwestycje w nieruchomości w Hiszpanii. Czemu decydują się akurat na tę lokalizację? Z pewnością wpływ ma na to korzystniejszy niż w kraju klimat, ale nie bez znaczenia pozostaje także przystępna cena nieruchomości oraz większa dostępność kredytu w Hiszpanii.
Polacy traktują często nieruchomość przy Costa Blanca, czy Costa Caliada jako inwestycję na przyszłość, miejsce
docelowe na emeryturę. Często spędzają w swoich zagranicznych daczach urlopy, zaś przez resztę roku je podnajmują,
by na starość osiąść w nich na stałe. Taka lokata funduszy jest też dobrym sposobem na dywersyfikację portfela.
W razie, gdyby w Europie powstała nowa żelazna kurtyna, albo nastąpiła białorusinizacja Polski, warto zarówno mieszkanie jak i oszczędności mieć zdywersyfikowane - część mieć w Polsce a część np. w Hiszpanii.
Posiadając nieruchomość w Hiszpanii bez trudu otworzymy tam konto w dowolnym banku.
Konto rozliczeniowe będzie musiało być w euro ( płacenie rachunków, podatku ), ale już do oszczędzania można założyć pomocnicze konto chociażby we franku szwajcarskim.
Czy to już dobry moment na inwestycję ?
Raczej nie.
Najkorzystniejszym momentem byłby oczywiście rozpad czy podział strefy euro i kupno nieruchomości w Hiszpanii za słabszą od euro hiszpańską nową walutę.
Jednocześnie warto już dziś odkładać fundusze na mieszkanie w Hiszpanii.
Jedną z możliwości jest oszczędzanie na siedzibie własnej firmy, tak, aby to wirtualne biuro stanowiło siedzibę firmy a zaoszczędzone pieniądze
trafiały np. na konto we frankach szwajcarskich licząc na umocnienie się tej waluty, gdyby strefa euro zaczęła przeżywać większe niż dotychczas perturbacje.
Niemniej idea posiadania drugiego ośrodka życiowego, który dodatkowo może przydać się na starość, albo w trakcie wakacji w sytuacji
geopolitycznej Europy Środkowej i Wschodniej zdaje się być ideą słuszną.
Materiały i informacje przedstawione na niniejszej stronie internetowej zamieszczone są jedynie w celu informacyjnym. Nie stanowią one porady inwestycyjnej. Potencjalni inwestorzy są całkowicie odpowiedzialni za dokonywanie własnych, niezależnych ocen i analiz.
Autor : Magdalena Drajkowska.
Data utworzenia : 5 stycznia 2017 r.