Auto w leasing – czy warto ?
Leasing jest formą finansowania przedsiębiorstw, która w ostatnich latach zyskała na popularności i dzisiaj jest poważną
alternatywą, np. dla kredytu bankowego. Przedstawiciele firm najczęściej w leasing biorą samochody, ponieważ jest to
korzystne zarówno pod kątem finansowym, jak też typowo użytkowym – firma leasingowa wciąż pozostaje właścicielem
auta, ale dzierżawiąca go i płacąca raty leasingowe firma będąca leasingobiorcą, ma prawo korzystać z niego niemal bez
żadnych ograniczeń.
Bardzo dużo klientów wirtualnego biura otrzymuje listy od firm leasingowych.
Najczęściej czynsze leasingowe klientów wirtualnego biura dotyczą aut dobrych marek jak BMW czy Audi a wysokość miesięcznych opłat
to od 1800 zł do 2500 zł.
Przyczyną jest bardzo często brak możliwości wypłacenia pieniędzy z rejestrowanych na adresie wirtualnego biura spółek zoo.
Skoro z konta spółki zoo nie da się pobrać gotówki to logicznym jest by spółka taka opłacała przedsiębiorcy koszty związane z samochodem.
Jak wziąć w leasing ?
Bardzo szybko dostrzegalną zaletą leasingu jest niewiele formalności i stosunkowo krótki okres oczekiwania na wybrany pojazd. Najpierw wybieramy więc samochód, następnie udajemy się do siedziby firmy i ustalamy szczegóły współpracy. Przedsiębiorca musi podać dane, takie jak numery NIP, REGON, KRS, przedstawić dokumenty tożsamości i oczywiście wniosek leasingowy. Po podpisaniu umowy należy dokonać opłaty wstępnej, ustalonej pomiędzy stronami. Ostatnim krokiem jest rejestracja samochodu i wydanie go użytkownikowi. Możliwy jest leasing zarówno samochodów osobowych, jak również innych pojazdów – aut dostawczych, ciężarowych, busów czy motocykli. W porównaniu do zaciągnięcia kredytu na samochód procedura jest dużo mniej skomplikowana, a do tego nie jest wymagane dysponowanie dużymi nakładami finansowymi, aby stać się "posiadaczem" wybranego pojazdu.
Jak oddać z leasingu ?
W tym przypadku, dzięki przepisom obowiązującym od 2013 roku, procedury są również bardzo korzystne dla leasingobiorcy. Dużym ułatwieniem jest bowiem możliwość przeniesienia umowy na inny podmiot, oczywiście za porozumieniem stron. Takie przypadki zdarzają się np. wtedy, gdy leasingobiorca ma problemy z terminowym spłacaniem rat i nie jest w stanie dłużej spełniać warunków umowy. To kolejny powód, by będąc przedsiębiorcą i chcąc poszerzyć flotę posiadanych pojazdów, zainteresować się tą formą finansowania.
Zalety
Poza krótką procedurą, korzystnymi ratami za użytkowanie pojazdu oraz dużymi możliwościami związanymi z wyborem dowolnego pojazdu, jest jeszcze kilka innych zalet.
- Przedsiębiorca płaci tylko za użytkowanie samochodu, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów – np. serwisu czy przeglądu.
- Leasing jest korzystny pod względem wysokości odprowadzanych podatków, szczególnie gdy porównamy go z kredytem bankowym.
- Ubezpieczenie pojazdu jest opłacane przez firmę leasingową.
- Zdolność kredytowa leasingobiorcy nie zostaje zmniejszona.
- Możliwość skorzystania z licznych zniżek na poszczególne modele samochodów.
Wady
Wszystko to brzmi bardzo atrakcyjnie, ale oczywiście leasing ma swoje wady.
- Płacimy za użytkowanie samochodu, jednak pozostaje on własnością firmy leasingowej.
- W przypadku bankructwa firmy leasingowej samochód zostanie nam zabrany.
- Niespłacanie rat w terminie wiąże się z ryzykiem zabrania samochodu, a co więcej – poważnych sankcji finansowych.
- Opłata początkowa to zazwyczaj ponad 10% wartości samochodu.
- Leasingobiorca nie ma możliwości dokonywania żadnych trwałych modyfikacji w aucie.
Decyzja należy do Ciebie – leasing to korzystna forma finansowania przedsiębiorstwa, jednak warto wziąć pod uwagę również wynikające z niego wady.
Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 24 marca 2016 r.